TEDx. Asi najznámejšie konferencie na svete. Niekoľko hodín plných motivácie, networkingu a najmä inšpiratívnych rečníkov, ktorí sa s vami radi podelia o svoje skúsenosti.
Väčšina ľudí by váhala, či niečo také je aj u nás. Nie len TEDx UMB v Banskej Bystrici dokazuje, že to má zmysel aj na Slovensku.
TED(x) v skratke
„Myšlienky hodné šírenia.“ Hlavné motto organizácie TED, ktorá priniesla koncept konferencií, na ktorých prednášajú hostia zo sfér ako sú kultúra, biznis, politika, veda, technika a mnoho iných. Toto každoročné stretnutie prerástlo do rôznych dcérskych TED-ov ako TEDWomen, TEDGlobal, TEDMED, TEDYouth. Rozdiel medzi nimi je, že sú zamerané na jednu základnú myšlienku, ktorá sa dotýka napríklad študentov alebo žien.
TEDx je však ten, ktorý býva organizovaný na Slovensku. Jediný rozdiel medzi nimi a oficiálnymi TED akciami je, že ju neorganizujú oficiálni usporiadatelia ale ktokoľvek, kto od nich získa licenciu.
Mentalita TED
Prichádzate do veľkej miestnosti. Po niekoľkých hodinách programu odchádzate naplnený. Čím?Inšpiráciou, sebadôverou, novými cieľmi, stretnutiami... Mohol by som pokračovať ďalej, písať skoro do konca strany. Čo sú ale pre mňa tri najväčšie dojmy, ktoré si odnášam z konferencie TEDx – napríklad aj z ukážkového príkladu ako sa to MÁ robiť, z TEDx-u Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici?
1. Nehľadajte len na pódiu
Rečníci vedia, čo robia. Prejav je na úrovni, hovoria k veci a vždy vo vás vyvolajú tú správnu reakciu – motiváciu veci meniť a zlepšovať. To je super. Výborné. Ale prečo sa zamerať „len“ na šiestich speakrov? Môže ich tam byť ďalších 150, stačí sa obzrieť okolo seba a začať konverzáciu. Garantujem vám, že ľudia, ktorí prišli, sú jedni z najaktívnejších alebo najinšpiratívnejších ľudí vo vašom okolí, ktorí tak isto majú čo povedať. Ste tam aj vy? Gratulujem, na 90% patríte do jednej alebo oboch skupín naraz – pripravte sa byť oslovení :)

2. Myslím ako speaker
Rečí býva viacero a bývajú rôzne. Niektoré vás možno bavia menej, ako tie ostatné. Pri ktorých ste počúvali najviac? Odneste si aspoň tri mindsety, ktoré naozaj skúsite aplikovať do svojho života. Myslite viac ako speaker, ktorý vás inšpiroval. Ak nie tri, tak aspoň jeden, ten hlavný. To je ten, nad ktorým sa najviac zamýšľate aj po skoneční TEDx-u, a zároveň ten od rečníka, ktorý vás oslovil zo všetkých najlepšie. Opäť nemusíme hľadať len na pódiu. Ak vás oslovil niekto z konferencie, koho ste náhodou stretli pri stole s občerstvením, myslite ako on. Nikdy neviete, či nebude v budúcnosti stáť na pódiu a inšpiráciu si od neho budú brať všetci. A možno nakoniec aj od vás.
3. Za hranice TEDu
Jediná otázka: Ako môžem myšlienkami, ktoré som dnes počul, ovplyvniť nie len seba, ale aj svoje okolie? Inšpirujte sa a rozmýšľajte. Pokúsme sa hľadať spôsoby, ako „preniesť“ TED(x) do reálneho života. Benefity môžeme získať my, ale môžeme ich priniesť aj nášmu okoliu.
Čo teraz?
Ak ste dostali chuť ísť na TEDx, neváhajte a hľadajte informácie o konferenciách, ktoré posúvajú ľudí po celom svete ďalej. Sú v mnohých slovenských mestách (Trenčín, Bratislava, Banská Bystrica...) častejšie, ako by ste očakávali. Najbližsie mimo Slovenska sa konajú v Českej Republike, napríklad v Prahe alebo v Zlíne.
Ak sa chcete inšpirovať hneď teraz, na internete sú dostupné TED Talks z rôznych konferencií (Lýdia Machová, Hans Rosling ...).