Rodina po slovensky?

Autor: Ján Klačan | 11.11.2019 o 8:49 | Karma článku: 2,69 | Prečítané:  998x

Slovensko. RODINNÉ tradície, RODINNE založení ľudia, okruh RODINY. Znie to krásne. Sme však my, Slováci, skutočne stále, aj v dnešnom svete kariérnych aktivít a často rozšírenej ignorácie alebo pasivity takí hodnotní?

„Správne veci“

„Nestíham. Nemám čas. Dnes sa musím učiť, máme toho veľa.“ Frázy, ktoré počúvam sám od seba a od ostatných čoraz častejšie. Šplhanie sa po kariérnom rebríčku, budovanie životopisu, škola. Dnes NIE, nemám na to čas. Spoznávate sa? Or is it only me? Koľkokrát sme sa v tomto týždni dôverne porozprávali so svojimi rodičmi, deťmi, starými rodičmi alebo súrodencami? Kráčame po ulici, v obchodnom centre alebo po námestiach. Všímame si ľudí, ktorí sa ponáhľajú, doslova takmer utekajú. Často sme týmito ľuďmi aj my. Vieme však kam? Každý z nás by pri spätnom pohľade mal prehodnotiť, koľko povinností má.

 

Väčšinou si povieme: "Musím najmä pracovať, musím sa učiť..." Ale zamyslime sa: Pre koho toto všetko robíme? Len pre nás ? Alebo aj pre našu rodinu a blízkych? A napokon, ktoré z nich sú skutočné povinnosti na úkor osôb, ktoré si tak ceníme a máme ich radi . A rovnako aj na úkor nás. Priznávam si to, niekedy sa mi to vymyká spod kontroly.. ale vyzerá to tak, že je to tak s nami všetkými, nezáleží  na dôvodoch.  Ale čo s tým spraviť? Skúsme sa častejšie zamyslieť nad našimi hodnotami, pretože práve to je prvý krok k zisteniu, že nad všetkým sú ľudia, ktorí za nami stoja a dennodenne nás podporujú slovami a činmi.

 

Dáta za čas

Za záplavu každodennej dávky informácií zo sociálnych sietí ako facebook, instagram alebo twitter platíme tou najvyššou cenou –časom. Investujme ho  radšej do našej rodiny alebo dôležitých priateľov. Je to podstatné. Dohodnime si stretnutie s niekým, koho sme už dlho nevideli, či už s členom rodiny alebo kamarátom.. Skúsme ČASŤ svojho času naplno venovať jeden druhému, aj keď na to nie sme možno už tak zvyknutí. Skúsme odložiť mobil aspoň počas stretnutí, pri ktorých ho nepotrebujeme – počúvajme, rozprávajme sa, venujme  čas (miesto scrollovania). Túto komoditu si v dnešnej dobe mimoriadne ceníme - porozmýšľajme, ako ju využívame, ale najmä s kým a pre koho?


Začnime hneď, pokračujme zajtra

Zavolajme hneď teraz niekomu z rodiny – radosť, ktorú pocítime potom, je u našeho blízkeho určite znásobená. Deľme sa s našimi pocitmi, buďme zvedaví - pýtajme sa. Hľadajme spôsoby ako potešiť láskavosťou... Čas, ktorý nevenujeme, nám môže neskôr chýbať pri ľuďoch, ktorí pre nás veľa znamenajú. Často berieme nám blízkych ľudí ako samozrejmosť. Nebudú však s nami naveky.

 

Najsilnejšia inšpirácia

Naučiť by sme sa mali veľa od ľudí, ktorí sa s nami paradoxne už s ničím nepodelia. Sú to ľudia, ktorí nás opustili. Tí, ktorí nám boli vzácni. Najviac sa im odvďačíme, ak budú našim vzorom. Poučme sa z ich láskavosti, vďačnosti a pozrime sa konečne na dôležité hodnoty, ktoré vyznávali celý svoj plný život. Čím iným by sme ich spravili šťastnými, ako tým, že sa stanú našimi najinšpiratívnejšími vzormi? Skúsme nad tým porozmýšľať hneď teraz. Chytilo vás, tak ako mňa, za srdce, ako žil váš blízky človek a často spomínate na spoločné chvíle? Miesto dlhodobého trápenia spravme niečo, čo by ich naozaj potešilo - žime ako oni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

NAKA zadržala youtuberov Daňa a Vaského

Podozriví sú z násilnej trestnej činnosti.


Už ste čítali?